Rečnik pojmova

Cevovod je funkcionalno spojen niz cevi sa pripadajućom armaturom i opremom, koje su povezane i postavljene na propisan način, koji služi za transport tečnih i gasovitih ugljovodonika i distribuciju gasovitih ugljovodonika: gasovodi, naftovodi i produktovodi.
Cevovodni transport je transport gasovitih i tečnih ugljovodonika naftovodima, produktovodima i gasovodima radnog pritiska većeg od 16 bar.
Cevovodni sistem je sistem od više cevovoda koji su spojeni u jednu tehničko-tehnološku celinu, odnosno mrežu, koja služi za transport ili distribuciju tečnih, odnosno gasovitih ugljovodonika na određenom području.
Distribucija prirodnog gasa je prenošenje prirodnog gasa preko distributivnog sistema radi isporuke prirodnog gasa krajnjim kupcima, odnosno drugom distributivnom sistemu, a ne obuhvata snabdevanje prirodnim gasom.
Distribucija je prenos gasovitih ugljovodonika od gasovoda za transport do kupca, gasovodima radnog pritiska do 16 bar.
Distributivna gasovodna mreža (DGM) je sistem od više cevovoda koji su spojeni u jednu tehničko – tehnološku celinu koja služi za distribuciju prirodnog gasa maksimalnog radnog pritiska jednakog ili manjeg od 16 bar.
Donja toplotna vrednost (Hd) prirodnog gasa je količina toplote koja nastaje potpunim sagorevanjem jednog kubnog metra suvog prirodnog gasa na konstantnom pritisku (1,01325 bar, Тн = 288,15 K), pri čemu su produkti sagorevanja ohlađeni do temperature iznad tačke rošenja vodene pare, pa se vodena para iz produkata sagorevanja ne kondenzuje. Temperatura od 15°C je referentna temperatura za određivanje toplotne vrednosti. Donja toplotna vrednost je definisana važećim standardom SRPS EN ISO 6976 i izražava se u kJ/m³.
Energenti su ugalj, prirodni gas, nafta, derivati nafte, uljni škriljci, obnovljivi i drugi izvori energije;
Energetski subjekt je pravno lice, odnosno preduzetnik, koje je upisano u registar za obavljanje energetskih delatnosti u oblasti cevovodnog transporta i/ili distribucije.
Energetski ugroženi kupac je domaćinstvo koje zbog socijalnog statusa ili zdravstvenog stanja, u skladu sa ovim zakonom, ima pravo na snabdevanje pod posebnim uslovima.
Energija je električna energija i toplotna energija.
Gasna stanica је stanica opremljena uređajima i opremom za merenje i regulaciju protoka, pritiska i temperature prirodnog gasa, tehnološki spojena sa gasovodom.
Gasovod je cevovod za transport i distribuciju gasovitih ugljovodonika. Gasovodi su međudržavni sistem cevovoda za transport gasa, cevovodi od prijemnih stanica, od otpremnih i sabirno-otpremnih stanica na eksploatacionim poljima, od mesta prerade, pripreme, od postrojenja za regasifikaciju, od i do skladišta za prirodni gas do kupca uključujući i cevovode za distribuciju prirodnog gasa. Sastavni delovi gasovoda su: kompresorske stanice, čistačke stanice, pomoćni rezervoari i posude pod pritiskom, blok stanice, sistemi katodne zaštite, armature, merno-regulacione stanice, sistem za daljinski nadzor i upravljanje, sistemi za odorizaciju, telekomunikaciona mreža za potrebe sistema daljinskog nadzora i druga odgovarajuća postrojenja i uređaji.
Gasoviti i tečni ugljovodonici su: prirodni gas, biogas, gas iz postrojenja za gasifikaciju i njihove smeše, sirova nafta, gasni kondenzat i gasoviti i tečni derivati nafte, propisanih fizičko-hemijskih karakteristika.
Gustina prirodnog gasa је odnos mase i zapremine gasa (Kg/m³) pri temperaturi od 15°C i pritisku od 1,01325 bar.
Interkonektor je dalekovod, gasovod, naftovod, odnosno produktovod koji prelazi granicu između država radi povezivanja njihovih sistema, kao i oprema koja se koristi za povezivanje energetskih sistema.
Javni snabdevač prirodnim gasom je energetski subjekt koji obavlja energetsku delatnost javnog snabdevanja prirodnim gasom.
Javno snabdevanje prirodnim gasom je prodaja prirodnog gasa domaćinstvima i malim kupcima po regulisanim cenama.
Кorisnik sistema je energetski subjekat, proizvođač prirodnog gasa ili krajnji kupac koji je zaključio ugovor o distribuciji prirodnog gasa sa operatorom distributivnog sistema.
Kupac je pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje energiju ili energent za svoje potrebe ili radi preprodaje.
Krajnji kupac je pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje prirodni gas ili električnu energiju za svoje potrebe.
Кrajnji kupac sa malom potrošnjom je krajnji kupac čiji je objekat priključen na distributivnu gasovodnu mrežu radnog pritiska do 6 bar i čiji je maksimalni kapacitet mernog uređaja manji ili jednak 10 m³/h.
Kućni gasovodni priključak (KGP) je cevovod od ulične distributivne gasovodne mreže do glavnog zapornog ventila (GZV), koji se nalazi u zaštitnoj kutiji kućnog merno-regulacionog seta.
Кućni merno-regulacioni set (KMRS) је skup tipske, odnosno standardizovane opreme, uređaja i materijala, koju čine zaštitna kutija, filter za gas, merač protoka prirodnog gasa, regulator pritiska gasa sa integrisanim blok ventilom i sigurnosnim ispusnim (odušnim) ventilom. Tu se vrši filtriranje prirodnog gasa iz distributivne gasovodne mreže, merenje utrošenih količina gasa i snižavanje pritiska gasa sa radnog pritiska u distributivnoj gasovodnoj mreži (do 6 bar), na radni pritisk gasa u kućnoj unutrašnjoj gasnoj instalaciji (22 – 25 mbar).
Kupac iz kategorije domaćinstvo je krajnji kupac koji kupuje prirodni gas ili električnu energiju za potrošnju svog domaćinstva i za zajedničku potrošnju domaćinstava isključujući obavljanje komercijalnih ili profesionalnih delatnosti.
Licenca je akt kojim se utvrđuje ispunjenost uslova za obavljanje energetskih delatnosti propisanih važećim zakonom o energetici.
Maksimalni radni pritisak (MOP) je maksimalni radni pritisak (maximum operating pressure) pod kojim gasovod sme da radi kontinualno pod normalnim okolnostima i može da bude jednak projektnom pritisku ili manji od njega.
Mali kupci prirodnog gasa su svi krajnji kupci čija je godišnja potrošnja prirodnog gasa do 100.000 m³ i čiji su svi objekti priključeni na distributivni sistem prirodnog gasa.
Мerna stanica je skup tipizirane, odnosno standardizovane opreme, uređaja i materijala, u kojoj se vrši merenje utrošenih količina prirodnog gasa (bez redukcije pritiska gasa).
Мerno-regulaciona stanica je skup tipizirane, odnosno standardizovane opreme, uređaja i materijala, u kojoj se vrši redukcija (snižavanje) pritiska prirodnog gasa na potreban radni pritisak i merenje utrošenih količina gasa. Ove stanice se po pravilu ugrađuju na mestima gde se prirodni gas predaje većim potrošačima.
Molski procenat је procenat količine supstance koja sadrži toliko molekula koliko ima atoma u 12 grama ugljenikovog izotopa C12.
Obnovljivi izvori energije su nefosilni izvori energije kao što su: vodotokovi, biomasa, vetar, sunce, biogas, deponijski gas, gas iz pogona za preradu kanalizacionih voda i izvori geotermalne energije.
Operator distributivnog sistema (ODS) prirodnog gasa je energetski subjekt koji obavlja delatnost distribucije prirodnog gasa i upravljanja distributivnim sistemom za prirodni gas i odgovoran je za rad, održavanje i razvoj distributivnog sistema na određenom području, njegovo povezivanje sa drugim sistemima i za obezbeđenje dugoročne sposobnosti sistema da ispuni potrebe za distribucijom prirodnog gasa na ekonomski opravdan način.
Odorant je sredstvo koje se dodaje prirodnom gasu a najvažnije svojstvo mu je da ima jak, neprijatan i karakterističan miris, jer je prirodan gas po svojoj prirodi gas bez boje, mirisa i ukusa. Odorant se prirodnom gasu dodaje da bi prirodan gas dobio specifičan miris i tako se lakše otkriju curenja gasa iz gasnih instalacija. Odorant sagoreva zajedno sa prirodnim gasom, a produkti sagorevanja nemaju neprijatan miris. U upotrebi su dve klase sredstava za odorizaciju tioetri (sulfidi) i merkaptan (tioli). Uređaj, kojim se odorant ubacuje u struju gasa, naziva se odorizator.
Odorizacija je dodavanje sredstava karakterističnog, neprijatnog i jakog mirisa prirodnom gasu, biogasu i tečnom naftnom gasu, u cilju utvrđivanja njegovog nekontrolisanog isticanja.
Odorizator je uređaj, kojim se odorant ubacuje u struju gasa.
Potpuno snabdevanje je prodaja prirodnog gasa ili električne energije kod koje količina prirodnog gasa ili električne energije za obračunski period nije utvrđena ugovorom o snabdevanju, već krajnji kupac ima pravo da odredi količinu, na osnovu ostvarene potrošnje na mestu primopredaje.
Priključak na sistem je skup vodova, opreme i uređaja uključujući mernu opremu i merno mesto, kojima se instalacija objekta energetskog subjekta, proizvođača ili krajnjeg kupca, fizički povezuje sa prenosnim, transportnim, odnosno distributivnim sistemom.
Prirodni gas označava ugljovodonike ili smešu ugljovodonika i drugih gasova (najvećim delom metana) koji je na temperaturi od 15°C i na apsolutnom pritisku od 1,01325 bar pretežno u gasovitom stanju.
Pristup sistemu je pravo na korišćenje sistema radi prenosa, odnosno transporta, distribucije, preuzimanja i predaje ugovorene količine prirodnog gasa, električne energije, nafte i derivata nafte u ugovoreno vreme pod propisanim i javno objavljenim uslovima na principu nediskriminacije.
Radni pojas je propisani minimalni prostor duž trase cevovoda potreban za njihovu nesmetanu izgradnju i održavanje.
Regulaciona stanica је skup tipizirane, odnosno standardizovane opreme, uređaja i materijala, u kojoj se vrši redukcija (snižavanje) pritiska prirodnog gasa na potreban radni pritisak (bez merenja utrošenih količina gasa).
Relativna gustina prirodnog gasa је odnos gustine prirodnog gasa i vazduha pri jednakim uslovima temperature i pritiska, odnosno pri temperaturi od 15°C i pritisku od 1,01325 bar.
Snabdevanje prirodnim gasom je prodaja prirodnog gasa kupcima za njihove potrebe ili radi preprodaje.
Standardni kubni metar (m³) označava količinu prirodnog gasa izraženu na standardnim uslovima, pri temperaturi od 15°C i pritisku od 1,01325 bar, prema SRPS EN ISO 14532.
Stepen korisnosti nekog gasnog trošila je odnos iskorišćene i dovedene toplote (odnos toplotnog kapaciteta i toplotnog opterećenja). Izražava se u (%).
Svedeni kubni metar (Sm³) označava proteklu zapreminu prirodnog gasa koja se izražava u zapreminskoj jedinici Sm³, donje toplotne vrednosti od 33.338,35 kЈ/m³, pri temperaturi sagorevanja od 15°C i temperaturi merenja zapremine od 15°C i pritisku od 1,01325 bar.
Toplotni kapacitet (snaga) nekog gasnog trošila je količina toplote koju trošilo korisno odaje u jedinici vremena. Toplotni kapacitet je izražen u jedinici kW.
Toplotno opterećenje je količina toplote koja se gasom dovodi gasnom trošilu u jedinici vremena. Toplotno opterećenje je izraženo u jedinici kW.
Trošila su aparati sa otvorenim plamenom u kojima sagorevaju gasoviti i tečni ugljovodonici priključeni na unutrašnje gasne instalacije.
Unutrašnje gasne instalacije su: gasovodi, spojni vodovi, pripadajuća zaporna, regulaciona i sigurnosna armatura i oprema koja počinje iza izlazne protivpožarne slavine merno-regulacione stanice ili iza izlaznog spojnog voda merno-regulacionog seta, na kome se prirodni gas predaje kupcu, a zaključno sa vrhom kanala za odvod produkata sagorevanja, osim trošila.
Wobbe indeks donji označava donju toplotnu vrednost podeljenu kvadratnim korenom relativne gustine.
Zaštitni pojas cevovoda je propisani prostor sa jedne i druge strane cevovoda, računajući od ose cevovoda, u kome drugi objekti utiču na njihovu sigurnost.
Zone opasnosti su propisani delovi prostora u kojima se nalaze ili postoji mogućnost da se nađu zapaljive i eksplozivne smeše para, tečnosti i vazduha, odnosno gasa i vazduha.

Skraćenice:
- GMRS – glavna merno-regulaciona stanica;
- KMRS – kućni merno-regulacioni set;
- MRS – merno-regulaciona stanica;
- RS – regulaciona stanica;
- MS – merna stanica;
- ODS – operator distributivnog sistema prirodnog gasa;
- OTS – operator transportnog sistema prirodnog gasa;
- PGH – procesni gasni hromatograf;
- AGA – American Gas Association (Američko udruženje za gas);
- DIN – Deutsches Institut für Normung (Nemački institut za standardizaciju);
- DVGW – Deutsche Vereinigung des Gas - und Wasserfaches (Nemačko udruženje za gas i vodu);
- ISO – International Organization for Standardization (Međunarodna organizacija za standardizaciju);
- SRPS – Srpski standard.